Az INACO a Concern Worldwide és a Welthungerhilfe által publikált Global Hunger Index jelentést veszi alapul, amely szerint Románia lakosságának valamivel kevesebb mint 5%-át sújtja az éhezés, míg húsz évvel ezelőtt ez az arány még 8,3% volt. Ez azt jelenti, hogy lényeges lépéseket tett az ország, de lassan halad ezen a téren, és ebben az iramban nem fogja tudni teljesíteni azt a célkitűzést, hogy 2030-ra teljesen felszámolja az éhezést – figyelmeztet a szervezet.
Az éhezés valamely formája (akut vagy krónikus éhezés, alultápláltság vagy hiányos energiabevitel) Románia lakosságának közel 5 százalékát sújtja, és betegségekre való hajlamot, nem megfelelő fizikai és kognitív fejlődést von maga után, sőt – főleg 5 év alatti gyerekeknél – akár halált is okozhat.
A jelenség teljes visszaszorításához a jelenlegi ritmusban még három évtizedre lesz szüksége Romániának – derül ki a dokumentumból.
Az INACO szerint az európai élelmiszerbiztonság szempontjából rendkívül fontos a mezőgazdaságba való felelősségteljes befektetés. Románia mezőgazdasági területei 13 millió hektáron terülnek el, ez a hatodik helyre sorolja az Európai Unióban. Románia mezőgazdasági területeinek 60%-a szántóföld, ennek kétharmadán gabonát termesztenek, így országunkat világszinten az első tíz legnagyobb gabonaexportőr közé sorolják.
Ennek dacára – az emberi fejlődést vizsgáló globális jelentés 2019-es adatai szerint – a 189 megvizsgált ország közül Románia az 52. helyen áll, ami azt jelenti, hogy sokkal szerényebb mezőgazdasági potenciállal rendelkező országokkal került egy sorba.
Az INACO szerint a román társadalomnak a minőségi gazdasági növekedésre kellene törekednie, amely az emberi, társadalmi és környezeti dimenziót tartja szem előtt. A gazdasági fejlődésnek tehát az emberek életminőség-javulásában kell megnyilvánulnia, ennek pedig első lépése az élelmiszerigény kielégítése – szögezi le a jelentés.
Az éhezés jelenségét a „rendkívül aggasztó” kategóriába sorolják a Közép-afrikai Köztársaságban, „riasztó” Jemenben, Csádban, Madagaszkáron, Zambiában, „súlyos” Indiában, Pakisztánban és az afrikai kontinens felében. Gazdasági-társadalmi jelenségként egyáltalán nincs jelen Kanadában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában és az Európai Unió legnagyobb részében. Románia, Bulgária, Szlovákia és Horvátország viszont kivételt képez.